„Żołnierze grupy generała Bortnowskiego!
Za chwilę przekroczycie Olzę, skazaną w ciągu długich lat na upokarzającą służbę rzeki, oznaczającej granicę nieistniejącą ani w sercach tych, co oba jej brzegi zamieszkują, ani w sercu całego narodu polskiego.
Dzisiaj Olza staje się inną rzeką, chociaż jej fale tak samo szumią, chociaż nad tymi falami chylą się te same drzewa i bieg jej się nie zmienia. Mimo tego, ta odwieczna rzeka była czymś innym wczoraj, a czymś zupełnie innym staje się dziś,
Co to znaczy? To znaczy, że człowiek swym duchem, swą wolą nadaje treść i życie światu materialnemu szczególnie wtedy, gdy koncentruje się i działa w imię wielkiej sprawy i w imię wielkiej idei. O tym my żołnierze dobrze pamiętać musimy. Olzę zmienia sita woli narodu, służąca idei jego całości i praw, Wy żołnierze jesteście w tej chwili uosobieniem woli narodu. Z wami przekracza Olzę majestat Rzeczypospolitej. Na was w tej chwili patrzy z dumą cala Polska, do was rwie się serce z każdej piersi, okrytej mundurem polskiego żołnierza, Gdym was wysyłał nad Olzę — ufałem wam. Za zaszczyt, który dzisiaj was spotyka, musicie włożyć tyle serca i tyle hartu w dalszą waszą żołnierską służbę, bym miał do was stokroć większe zaufanie. A gdy ruszycie, pomyślcie ze czcią o tych, co bez żołnierskiego munduru, dawali po żołniersku życię, czekając za Olzą na was i na Polskę.
Maszerować!"
Na terenach Śląska Zaolzańskiego, zajmowanych przez wojsko polskie. rozplakatowano następującą odezwę:
" Obywatele! Wracacie do Polski , która zawsze była waszą najdroższą Ojczyzną i nigdy o was nie zapomniała. Z dumą patrzyliśmy na hart i nieugiętą wolę, z jaką manifestowaliście wasza, niewzruszoną polskość. Dziś serce całego narodu jest przy was pełne czci dla waszego patriotyzmu.
Żołnierz polski przechodzi do was jako herold nowej epoki, jako i jako gwarant przyszłego spokojnego i godnego życia". (—) Edward Śmigły-Rydz. Marszałek Polski, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych
Warszawa, 2 października 1938 r
Warszawa, poniedziałek 3 października 1938 r. GONIEC WARSZAWSKI
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz